Пізнайко
До розділу: Проблеми виховання

Як виховати дитину ввічливою

Як зробити процес виховання культури поведінки у малюка цікавішим? У цьому вам допоможуть ігри. Як відомо, гра у дошкільному дитинстві – основний і дуже ефективний спосіб засвоєння знань, умінь і навичок. Тож наведені нижче дидактичні ігри стануть у пригоді як вихователям у дитячому садочку, так і батькам при влаштуванні веселих і корисних розваг на дитячому святі.

«Ввічливі піжмурки»
Гравець, що першим водить (ведучий), заплющує очі та, не поспішаючи, лічить до десяти. Інші гравці ховаються, але не надто далеко, щоб ведучий міг їх чути. Тільки-но ведучий промовить слово «десять», кожен гравець має вигукнути у відповідь якесь ввічливе слово («Доброго дня!», «Дякую», «Прошу!», «До побачення» тощо). Ведучий має впізнати гравців по голосу і сказати, де кожен заховався. Ведучим стає той, кого впізнали першим.
Boy-giving-flowers
«Запрошення»
Гравці діляться на пари. Один гравець із пари загадує місце, куди б він хотів піти (до лісу, парку, театру, музею, магазину). Другий гравець має відгадати загадане місце, запрошуючи напарника піти з ним. Наприклад, 2-й гравець: «Даринко, я хочу запросити тебе в кіно». 1-й гравець: «Дякую, Вітю, але я вже бачила новий мультик». (Якщо гравець відмовляється – значить, напарник неправильно відгадав місце, якщо погоджується – місце відгадано правильно.) Усі діалоги гравців мають містити ввічливі слова. «Комплімент» Для гри потрібен м’яч. Малюки стають у коло. Один із гравців, кидаючи м’яч, говорить комплімент іншому гравцю. Інший гравець, упіймавши м’яч, має подякувати за комплімент і кинути м’яч далі, кажучи комплімент наступному гравцю.

«Помічник»
Діти ходять по колу, розказуючи віршик або співаючи пісню. Один із малюків (помічник) йде всередині кола у протилежному напрямку. Коли вихователь плесне в долоні – малюки зупиняються. Гравець, напроти якого опинився помічник, показує якусь дію (як він саджає дерево, несе воду, фарбує паркан або застеляє ліжко). Помічник має відгадати, що саме показує гравець, і запропонувати свою допомогу. Якщо помічник впорався із завданням – він міняється місцем із гравцем і гра продовжується.

«Оціни вчинок»
Діти працюють у парах. Кожна пара отримує сюжетну картинку. Гравці мають розказати, що зображено на картинках, та охарактеризувати вчинки головних героїв (на картинках можуть бути як гарні вчинки, так і погані).

«Дякую»
Завдання гравців – якомога більше подякувати усім навколо. Дякуйте за смачну кашу, за те, що хтось подав іграшку, поділився цукеркою, усміхнувся тощо.

«Додай слово»
Ведучий читає незакінчені фрази, які треба доповнити пропущеним словом ввічливості. Наприклад: «Тарас зустрівся із вихователькою й привітався, мовивши: «…»; «Оленка, прощаючись, сказала Мишкові: «…», а його батькам: «…»; «Сашко ненароком штовхнув Сергійка і сказав: «…»; «Онучка після смачного обіду сказала бабусі: «…» тощо.

Polite-eating

Майстерність етикету за столом малюкам легше відточувати на іграшках. Приготуйте святковий стіл для гостей ляльки або «навчіть» разом з дитиною правильно поводитися за обідом її улюбленого ведмедика. Скажіть малюку, що у його іграшки сьогодні свято і до неї поспішають друзі, тож необхідно приготувати частування для гостей. Оберіть разом святкове меню, виховуючи у дитини культуру споживання їжі: скажіть, що починають святковий обід із гарячих страв і закусок, а закінчують десертом. Дитина має знати кількість гостей, які будуть на святі, підготувати столові прибори відповідно до обраних страв тощо. Гарним тренуванням для малечі стане й звичайна допомога вам при застиланні столу для сімейного обіду або вечері. Навчити основам етикету може будь-яка улюблена гра вашої дитини, якщо ви доповните її відповідними правилами. Навіть чищення взуття чи збирання іграшок у кімнаті наввипередки стануть гарною розвагою і збагатять малюка корисними звичками.


Дата публикації: 06.07.2017