Пізнайко
До розділу: Корисне дозвілля

Рухливі ігри для дітей

Малюки від природи володіють грацією та свободою тіла. Енергійні, рухливі, вони всю свою поведінку проявляють через рухи. Дорослі частенько заздрять малюкам, мовляв, скільки у тієї дитини енергії, постійно бігає, стрибає! Звідки стільки сил?
Чим менша за віком дитина, тим більше свободи й легкості в її тілі. Від самого народження всю інформацію про оточуючий світ дитина отримує через тілесні відчуття. На різних частинах тіла знаходяться зони, що «запам’ятовують» на все життя позитивний та негативний досвід спілкування зі світом. Недаремно вважається, що пам’ять тіла найміцніша. Тому дуже важливо при розвитку дитини докласти зусиль, аби залишити на її тілі менше негативних «відбитків» і затисків. Маються на увазі не тільки фізичні покарання, рани і травми, але й психологічні затиски на тілі, що утворюються у результаті емоційних переживань і проблем.
Тривожна, боязка, скритна дитина 5-6 років виглядає сутулою, «зігнутою», малорухливою та пасивною.
Чим менше м’язових затисків і негативних «позначок» на тілі людини, тим здоровіше, вільніше і краще вона себе почуває. Саме тому батьки можуть використовувати для розвитку дитяти не лише методи, що діють на його свідомість і мислення, а й вправи, що відволікають контроль свідомості над тілом, тобто тілесні й танцювальні методи. Пропонуємо деякі вправи, що розвивають пластику, гнучкість, легкість тіла; знімають м’язові затиски, дарують малюку відчуття свободи і радості, сприяють ігровій ініціативі, стимулюють моторне й емоційне самовираження. Для виконання вправ необхідна музика різних темпів. Спільні музичні танцювальні та рухові заняття дітей і батьків зміцнюють емоційний контакт, взаєморозуміння і довіру.
Навчившись вільно рухатися, ви відкриєте в собі та малюкові творців! Крім того, виконуючи танцювальні вправи, ви відчуєте, що в них гармонійно поєднуються техніки, спрямовані як на розвиток товариськості, єднання, так і на вихід агресії і страхів, на зняття психоемоційного напруження.
Спробуйте, рухайтеся – і ви обов’язково переконаєтеся в цьому!


«Вигадай свій танець» (для дітей від 6 років). Ведучий стає у центр круга. У такт музиці (швидкій або повільній) він виконує декілька різних танцювальних рухів, інші копіюють його танець. Потім він торкається до котрогось учасника, той виходить у центр, вигадує свій танець, і далі по колу.

«Подаруй рух». Учасники стають у коло. Звучить весела музика. Ведучий починає танок, виконуючи якісь однотипні рухи протягом 15-20 секунд. Інші повторюють ці рухи. Потім кивком голови він дає знак наступному починати свої рухи в такт музиці, і далі подібне продовжується по колу.

«Танець п’яти рухів» (автор Габріела Рот, для дітей від 5 років). Для виконання вправи необхідний запис з музикою різних темпів тривалістю 1 хвилина кожного темпу.
1. «Плин води» – плавна музика, текучі, пластичні, м’які рухи. 1 хвилина.
2. «Перехід через гущавину» – імпульсивна музика, різкі, сильні, чіткі рухи, бій барабанів. 1 хвилина.
3. «Зламана лялька» – неструктурована музика, хаотичний набір звуків, рухи незавершені. 1 хвилина.
4. «Політ метеликів» – лірична плавна музика, тонкі витончені ніжні рухи. 1 хвилина.
5. «Спокій» – спокійна тиха музика або набір звуків, що імітують шум води, морський прибій, звуки лісу. Учасники стоять нерухомо, «слухають» своє тіло.
Після закінчення вправи запитайте в дітей, які рухи їм найбільше сподобалися, що легко виходило, а що ледве-ледве.

«Весела зарядка» (автор Афонькін С. Ю., для дітей від 4 років).
Ведучий розповідає, а інші показують у русі. «Щоб машина запрацювала, треба завести мотор. Людина, що спить, схожа на незаведену машину (діти «сплять»). Кожен з вас – господар свого тіла. Ви можете його «завести» і «вимкнути». Спробуймо. Ви – кошенята, що прокинулися. Витягніть лапки, випустіть кігтики, підніміть мордочки. А зараз ви – комашки сонечка, що впали на спину. Лапки догори, намагайтеся перекотитися зі спини на лапки. А ось ви – тигри, що крадуться у джунглях. Станемо осіннім листочком, що коливається на вітрі. Політаємо, як листочок, що відірвався. Вдихнемо якнайглибше і перетворимося на повітряні кульки, спробуємо підстрибнути і злетіти м’яко і плавно. Тягнемося вгору, як жирафи. Пострибаємо, як кенгуру, щоб стати такими ж спритними і сильними. А тепер ми – маятники, важкі, громіздкі, покачаємося з боку в бік. А зараз ми пілоти, заведемо мотор літака і злетимо. Зігнемося, як лук індіанця, і станемо пружними. Яка ваша нога сьогодні більше і вище пострибає? А скільки разів ви присядете, щоб понюхати квіточку? Молодці!»

«Танець вогню» (для дітей 5 років). Танцюристи щільно стають у коло, руки піднімають вгору. В такт бадьорій музиці опускають і піднімають руки, імітуючи полум’я. Вогнище ритмічно погойдується то в один, то в інший бік, стає то вищим (танцюють, ставши навшпиньки), то нижчим (присідають і погойдуються). Дме сильний вітер, і вогнище розпадається на маленькі іскорки, які вільно розлітаються, кружляють, з’єднуються одна з одною по дві, три, чотири. Іскорки світяться радістю і добром.

«Дзеркальний танець» (для дітей від 5 років). Учасники розподіляються на пари. Звучить будь-яка музика. Хтось із пари – дзеркало, він з точністю прагне повторити танцювальні рухи іншого. Потім пари міняються ролями.

«Намисто» (для дітей від 5 років). Учасники стають у щільне коло. Вони – намистинки красивого намиста. Тісно притискаються, кружляють на місці, не відриваючись один від одного, бігають по «шиї хазяйки», так само щільно притиснувшись. Ведучий підходить до «намиста» і намагається «розірвати» його. Якщо йому це вдається, намистинки «розсипаються» по підлозі й котяться по ній. Ведучий ловить їх по черзі, міцно тримаючи за руку першу, та – другу, спійману ведучим, третю і так далі, доки ведучий не збере знову все намисто і не зробить його щільним і міцним. Перша спіймана намистинка стає ведучою.

«Ліс» (для дітей від 5 років). Ведучий: «У нашому лісі зростають берізка, ялиночка, дуб, верба, сосна, травичка, квітка, гриб, ягода, кущики. Виберіть самі собі рослину, яка вам подобається. За моєю командою ми перетворимося на ліс. Як ваша рослина реагує на: тихий, ніжний вітерець; сильний холодний вітер; ураган; дрібний грибний дощик; зливу; спеку; ласкаве сонце; ніч; град; заморозки?»Дата публикації: 11.01.2017