Пізнайко
До розділу: Корисне дозвілля

Прогулянки з дітьми на природі

Людина стала людиною тоді, коли вона вперше почула шелест листя, дзюркотіння веселого струмка, дзвінкий спів пташок, завивання хуртовини і урочисту тишу ночі – почула і завмерла, слухає сотні і тисячі років. Тож навчимо наших дітей любити, поважати і берегти найцінніше, що є,– природу.
Василь Сухомлинський


 1. На прогулянці з малюком по¬спостерігайте, що шукають у траві птахи. Чому метелики літають біля квітів? Що вони роблять? Висновки зробіть разом із дитиною: усім їм потрібна їжа, адже вони живі істоти.
 2. Прогулюючись парком, помилуйтеся його красою, погодуйте білочку горішками. Акцентуйте увагу дитини на тому, що білочка жива істота і хоче їсти.
 3. Перебуваючи біля водойми, зверніть увагу дитини на те, яка в ній вода – чиста чи брудна. Хто мешкає у водоймі? Малюк має зрозуміти, що і рослинам, і тваринам, і птахам, як і лю¬дям, потрібна чиста вода.
 4. Уважно огляньте кімнатні рослини, які є у вас удома. Доручіть малюку самостійно дізнатися, які рослини більш вологолюбні, а які менш, і полити їх.
 5. У дві склянки «посадіть» цибулини, але в одну налийте воду, а в іншу – ні. Спостерігайте за змінами.
 6. Пересадіть кущ чорнобривців чи помідорів із городу в горщик. Разом з дитиною поспостерігайте, де довше ростиме рослина – на городі чи у будинку.
 7. У парку чи на присадибній ділянці зверніть увагу малюка на стан рослинності. Чому зів’яли рослини на городі, на квітнику? Чому опало листя? Хай про все це розкаже вам дитина.
 8. Поспостерігайте за мешканцями акваріума і запитайте в дитини: чому на поверхню піднімаються мо¬люски? Чи добре живеться рибкам у акваріумі? За необхідності разом з дитиною частково замініть воду.
 9. Запитайте у дитини: де краще дихається – на вулиці, біля дороги чи у парку? Допоможіть малюку зробити правильний висновок.
 10. Горщик з квітами помістіть у прозорий поліетиленовий пакет і туго зав’яжіть його. Через деякий час зверніть увагу дитини на те, що всередині пакета з’явилися крапельки води. Чому вони з’явилися? Відповідь шукайте разом з малюком: рос¬лина також дихає.
 11. Перебуваючи зимою в лісі чи парку, запропонуйте дитині знайти комах, яких вона зустрічала влітку. Куди вони зникли і чому?
 12. На прогулянці у парку попросіть дитину розпові¬сти, чому взимку рослини «сплять».
 13. Йдучи до дитсадка, зверніть увагу малюка на те, чим зайняті птахи. Де вони мешкають? Чим живляться? Яку приносять користь?


Дата публикації: 10.09.2012