Пізнайко
До розділу: Проблеми виховання

Малюк і вулиця. Частина 1

Що кажуть психологи?

Дозволяти чи не дозволяти знаходитися надворі без супроводу дорослих треба, виходячи з індивідуальних особливостей дитини. Зважте на характер, організованість малюка. Зазвичай психологи радять дозволяти малюку гратися надворі з іншими дітьми без присутності дорослих, коли він добре засвоїв інформацію про себе (знає своє ім’я та прізвище, а також імена батьків та адресу), правила дорожнього руху і правила безпеки. Зазвичай такою інформацією дитина починає добре оперувати з 5-річного віку. Звісно, малюк має сам хотіти гуляти надворі без дорослих, це має бути його ініціатива.

Діти

Які основні правила безпеки на вулиці для дошкільника? Що має знати малюк?

Крім традиційних правил дорожнього руху, існують ще й правила поведінки дитини з іншими людьми на вулиці. Безумовно, всі ситуації врахувати неможливо. Та зазвичай працівники правоохоронних органів наголошують на чотирьох основних законах, або чотирьох «ніколи», яких мають дотримуватися діти усіх вікових груп. Для дошкільника підійдуть два з них:

1. Ніколи не розмовляй з незнайомцями.
2. Ніколи не сідай у машину до незнайомця.

(Інші закони – «Ніколи не грай дорогою зі школи додому» та «Ніколи не грай на вулиці, коли починає сутеніти» – стануть вам у пригоді пізніше.) Варто зазначити позицію психологів щодо цих законів. Вони наголошують, що, незважаючи на істинність цих правил, існує певна складність для засвоєння їх дитиною. Насамперед це наказове «ніколи не розмовляй» або «не сідай» та поняття «незнайомець». Наказова форма підсвідомо викликає внутрішній протест у дитини та не сприймається у бажаному обсязі. А слово «незнайомець» – теж поняття відносне, адже самі батьки просять сказати «дякую» продавцю у магазині чи привітатися з лікарем, якого малюк бачить уперше. Аби уникнути таких нюансів, психологи радять замінити ці правила на єдине, але позитивно забарвлене: «Завжди підходь до батьків за дозволом, перш ніж піти кудись із кимось». Ця настанова має бути доведена у дитини до автоматизму.

У другій частині статті чекайте на поради від Пізнайка щодо того, як саме краще привчати малюка до «правильної» поведінки на вулиці.Дата публикації: 13.02.2014