Пізнайко
До розділу: Проблеми виховання

Як виховати маленького помічника

Інколи диву даєшся, як дитина здатна за мить придумати безліч причин, аби не допомагати мамі по господарству. Найпопулярніші варіанти таких відмовок: болить живіт, по телевізору щось дуже-дуже цікаве, треба терміново намалювати зайця чи несподівано напала страшенна втома.

Однак є й такі дітки, яким не потрібно повторювати прохання про допомогу, вони без примусу миють посуд, поливають квіти, прибирають іграшки та одяг. Чому ж так виходить? Як виховати справжнього помічника?

Малюка бажано привчати до роботи по господарству ще змалечку: рочків із двох чи трьох. Дитина, яку в досить ранньому віці не привчили допомагати дорослим, навряд чи цінуватиме чиюсь працю. За малюком прибирають розкидані іграшки? Що ж, для нього це стає цілком нормальним явищем, до того ж його таке влаштовує. Звичайно, змусити прибирати можна будь-яку дитину. Однак навряд чи це сподобається і їй, і вам.

Головне – не проґавте той момент, коли малюк мріє вам допомогти! У віці близько 2-3 років закладається характер дитини, вона намагається все спробувати, все дослідити та вивчити, повторює за мамою і татом їхні дії.

Не думайте, що в цьому віці дитина дуже маленька. Звичайно, навряд чи вона зможе вимити підлогу або приготувати вечерю, але дозвольте їй самій прибрати іграшки, почистити яйце або витерти пил. Навіть якщо малюк забрудниться з голови до ніг сам і забруднить усе навколо себе, не сваріть його. Він дуже старався! Зате дитина почне цінувати вашу працю – а це, повірте, набагато важливіше, ніж брудна кофтинка і заляпані стіни.

Спочатку вам потрібно визначити обов’язки малюка. Запропонуйте йому поливати квіти в кімнаті. Придбайте разом з ним красиву лійку і розкажіть, як радіють квіточки, тому що їх поливають, як вони гарно квітнуть і ростуть.

Потім потроху можна додавати обов’язків. Тільки не перетворюйте прибирання в покарання. Допомога по дому має стати для малюка невід’ємною частиною розпорядку дня. Однак щоб малюку це швидко не набридло, перетворюйте прибирання в чарівну пригоду, зробіть роботу захоплюючим заняттям. На допомогу вам прийдуть книги, які виховують прагнення до чистоти й організованості, а також ваш особистий приклад.
Звичайно, набагато простіше буває зробити все самотужки, ніж просити дитину про допомогу. Проте ваше намагання привчити дитину до роботи обов’язково окупиться в міру того, як малюк дорослішатиме.

Постійно хваліть дитину за її бажання допомогти вам. Не обов’язково дарувати їй при цьому іграшки чи купувати солодощі. Інколи достатньо ласки і доброго слова.

Якщо в малюка щось не виходить, переробіть за нього, але тільки тоді, коли він цього не бачить. Малюк не має знати, що його зусилля виявилися марними. Адже він так бажав допомогти вам!Дата публикації: 19.09.2016